14 Mart 2009 Cumartesi

Özür Dilerim Kurabiyeleri

İş arkadaşlarımdan Mehmet'in çok sevdiği fincanı ile içtiğim çaydan sonra sırra kadem basan fincanın Mehmet'e çok sevdiği bir arkadaşı tarafından hediye alıdnığını duyunca yerin dibine girdim sanki..


Çok ama çok üzüldüm. Ben ki ödünç aldığım ufacık bir şeyi bile en kısa zamanda ve sağ salim teslim etmeden uyuyamam, nasıl oldu da kayboldu anlayamadım..


Giden hediye fincanın yerine yine ve yeni bir fincan hediye etmek iyi bir fikir diye düşünerek güzel bir fincan aradım. İstediğim fincanı buldum ve içine SORRY sözcüğünün harfleri ile süslediğim kurabiyeleri yerleştirdim. Süsledim püsledim, Mehmet'e verdim. İlk yorumu "Bu jestle dilimden kurtuldun, ama olmadı ki, ben tüm yıl bununla seni kızdıracaktım" Skor 1-1 :))


Sonraki yorumu da "Kurabiyeler süperdi, eşim tarifini istiyor."


Bu kurabiyeleri hindistan cevizli SABLE tarifi ile yaptım. Hindistancevizini çok sevmeme rağmen bence daha az koymalıydım.
TARİF: (Yarım ölçü)
60 gr yağ
4 çorba kaşığı pudra şekeri
2 çorba kaşığı toz fındık+ceviz karışımı
1 yumurta
1 1/4 bardak un
1/2 nişasta
1 çay bardağı hindistancevizi
Yoğurulan hamur streç filmle sarılıp buzdolabında 3 saat bekletilecek. Ben pişirmek için zaman bulamayınca hamur 24 saat kadar bekledi, bu da sorun değil. Dolaptan çıkardığımız ve merdane ile açtığımız hamuru kalıplarımızla kesiyoruz. Ya da hamuru açmadan silindir şeklini verip dilimleyebiliriz de. Tercih size kalmış.
Önceden ısıtılan 170 derecedeki fırında 12 dakika kadar pişiriyoruz. Şeker tercihinize göre pudra şekerli/pudra şekersiz servis yapabilirsiniz.

2 yorum:

  1. cok tatlı bi blog olmuş ve yazdıklarınız yaptıklarınızı daha da özel kılmış istanbuldan yazıyorm size nasıl sipariş verebilirim?

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim.:)

    freepearly@yahoo.com e-mail adresimden iletişim kurabiliriz.

    Kurabiye Dükkanı

    YanıtlaSil